Gökova Mavi Tur

Muğla'nın 28 km uzağında yer alan Gökova, son yıllarda daha fazla kişi tarafından bilinir hale gelmiştir. Gökova'nın taze orman havası, Helenistik döneme ait tarihi envanterleri ve tabloları andıran denizine mavi turlar aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Gökova körfezinde onlarca kuş çeşidi, bakir doğa ve eşsiz atmosfer sizleri heyecanlandırmak için yeterli olacaktır. Bodrum başlangıçlı birçok mavi tur teknesi tarafından Gökova Körfezi öncelikli olarak tercih edilir.

Bölgedeki sakin hava, yerli ve yabancı birçok turistin Gökova körfezini tercih etme sebebidir. Körfez, Efe'nin en girintili çıkıntılı bölgesidir. Birçok küçük ada bulunan bu körfezde, Akbük, Gelibolu, Çökertme gibi birçok koy da bulunmaktadır. Bu koylar rüzgârdan korunaklı olması nedeniyle birçok teknenin sığındığı alanlardır.

Sığ ve berrak denizi ile ünlü olan Gökova, mavi turların en uğrak koylarından biridir.

Mavi Tur için Nereler Tercih Edilir?

Ege ve Akdeniz ağırlıklı olarak gerçekleştirilen mavi turlar ya da mavi yolculuklarda, Ege bölgesi ve Akdeniz koyları başta olmak üzere, Yunan Adaları ve Yunanistan da sıkça tercih edilen tatil rotalarındadır. Ege'deki turlarda sıkça Gökova körfezi ve civarındaki bakir koylar tercih edilir. Gökova körfezinde birçok küçük ada bir arada yer almaktadır. Mavi tur için Ege kıyılarını seçenler buralarda demir atar, sakin ve huzurlu doğanın sesini dinlerler. Bazı özel mavi yolculuk gemileri ise dünya genelinde birçok limana uğrayarak İtalya, İspanya, Fransa gibi ülkelere de uğrarlar.

Ülkemizde mavi tur için tercih edilen Ege ve Akdeniz bölgeleri dışındaki yerler Türk ve Yunan Adalarının çevresidir. Bodrum hareketli Kuzey Yunan Adaları ( Kos, Nsiros, Simi, Rodos ), Güney Yunan Adalar( Kos, Leros, Patmos, Lipsi , Kalimnos ) veya uzak Yunan Adaları ( Mikanos, Santosrini ) başlıklarıyla yer almaktadır. Kuzey ve güney Yunan Adalarına mavi tur yapmak da son yılların popüler tercihler arasındadır. Bodrum başlangıçlı Mikanos ve Santorini turu için 1 haftadan fazla süre ve donanımlı teknelere ihtiyaç vardır. Bu uzak adalara veya birçok ülkeye ziyaret eden turlar ise, daha büyük yolcu gemileri ile yapılmaktadır.

Ülkemizdeki birbirinden güzel koyları gezmeye başlamak için Ege'deki marinalar iyi bir başlangıç noktası olmaktadır.

 

Mavi Tur için Neden Bu Bölgeler Tercih Edilir?

Mavi turlar, turizmin yoğunlukta olduğu limanlarda düzenlenmektedir. Bu bölgelerdeki marinalar ve bağlama yerlerinde konaklama yapan teknelerin sayılarının fazla olması sebebiyle ufak veya kalabalık bir çok gruba alternatif sunmamızı sağlamaktadır.

Genellikle belirli bir rota çizilmiş olan mavi turlarda, yakın civarlardaki koylar ziyaret edilir ve bu ada veya koylarda demir atılıp konaklanır.

Diğer bir alternatif de Yunan Adalarının bu rotaya dâhil edilmesidir. Böylece yolculuğu keyfe dönüştürüp, kısa sürede birçok tatil beldesini görmek de mümkün olmuş olur.

 

Mavi Turun Ne Gibi Avantajları Var?

Tatile çıktığınızda 3. günden sonra aynı şeyleri yapmaktan sıkılmaya başlarsınız. Kalabalık plajlar, aynı aktiviteler sıkmaya başladığı zaman katılacağınız bir mavi turla, tatilinizin bambaşka bir hale geldiğini fark edersiniz. Güneş banyonuzu yaparak kitap okuyabilir, gölgede içkinizi yudumlayabilir ve en güzel koylarda denize atlayıp yüzebilirsiniz. Tatilinize denizi seyrederek değil, denizden doğayı seyrederek farklı bir perspektif katabilirsiniz.

Mavi turlar size özel olarak düzenlenebileceği gibi, rutin olan turlara da katılmanız mümkün olabilmektedir. Özellikle kalabalık aileler ve gruplarla gidilen tatillerde gruplara özel tur rotaları belirlenerek, konaklama özelliği olan teknelerle haftalık turlar da düzenlenebilmektedir. Gerçekten farklı bir tatil arayanlar, mavi turlara katılarak, keyifli vakit geçirebilmekte ve yeni yerler keşfetme imkânına sahip olmaktadır.

Mavi turların en çok tercih edilme sebeplerinden biri de kalabalıktan uzak ve sakin olmasıdır. Bazı turlarda belirli saatlerde serbest dolaşabilmek vakti olsa da, konaklama teknede olduğu için yine standart tatil anlayışlarından farklı olmaktadır.

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde yer alan ve önemli yerleşim merkezi olan Akkaya Beldesi Gökova Körfezi nin kuzey doğusunda Muğla ya 28 km uzaklıkta bulunuyor. Beldenin kuzeyinde 1000 metreye kadar aniden yükselen ormanla kaplı bir topografya doğusunda tatlı suların kaynadığı Akçapınar azmakları arasında eşsiz ovası yer alıyor. Bölge genelinde olduğu gibi dere yatakları bir azmakla denize açılıyor ve azmaklarda sazlık, bataklık, çayır gibi alanlar yan yana çoğu kez de iç içe geçiyor.
Bölgede önemli alanlardan birisi olan sedir adası Gökova Körfezinin güney kesiminde yer alıyor. Ada Helenistik ve Roma devrine ait yazıtlar ve bolca tarihi envanter ihtiva ediyor. Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi zengin flora vefaunasıyla ekolojik yönden önem taşıyor. Ege ve Akdeniz bitki örtüsü özelliklerini bir arada sergileyen coğrafya daki formasyonuna ek olarak zeytinlik alanlar da bulunuyor. Taban araziler genellikle I-IV sınıf topraklardan oluşuyor. Çıplak kayalık ve bataklık alanlar ise VIII sınıf topraklar olarak belirleniyor.


Bölge fauna açısından o denli zengin ki bölgenin hemen her kesiminde rastlanan kanatlı hayvanlardan üveyik, bıldırcın, tahtalı keklik, kara batak, balıkçıl, çobanaldatan, kırlangıç, ağaçkakan, sığırcık, karatavuk, bataklık, karga ,çaylak, çil, yaban ördeği, yaban kazı dağ serçesi, kartal, şahin ,atmaca ve baykuş bulunuyor.Kıyılarda ene az bölge kadar zengin bir faunaya sahip. Yöre sularında bölgede bulunan balık türleriyle diğer deniz canlıları Gökova Körfezinde yaşamasını sürdürüyor. Gökova kıyılarında lutra lutra (su samuru) ve kuzey kesimlerde yunus balıklarının belirli dönemleri geçirdiği de biliniyor.


Gökova mavi tur ideal yerlerden biridir, bu bölgeye mavi tur için genellikle BodrumDatça, Marmaris limanında bulunan teknelerimizle gelinmektedir.


Muğla nın Fethiye ve Kınık dışında kalan kısmı antik çağlarda karya adı ile biliniyor. Karya nın bilinen tarihi İyonların bölgeye yerleşmesi ile başlıyor ve Gökova körfezinin iki ucunda yaşam süren Dorlar Knidos ve Halikamosos u (Bodrum) kuruyor. Muğla 12.y.y. da Selçuklu devletinin  15.y.y. da Menteşe Beyliğinin ve 16.y.y. da Osmanlı İmparatorluğunun bir parçası olarak eşsiz anılarla tarihten bu güne uzanıyor.


Sizlerde tarihe tanıklık etmiş bu coğrafyada mavi yolculuk fırsatını firmamızla temasa geçerek yaşayabilirsiniz.

  • gökova mavi tur
  • gökova mavi yolculuk
  • gökova kabin kiralama
  • gökova tekne kiralama