Köyceğiz Dalyan Mavi Tur

Günümüzde özellikle de yaz aylarında birçok aile farklı olan yerleri görmek ve her zaman geziler yapmak için istekli olabilir. Bu konuda en özel olan yerlerin başında Köyceğiz gelir. Sizlerde her zaman bu bölgeye gidebilir ve oldukça özel bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Mavi Tur sayesinde gideceğiniz Köyceğiz, sizlere unutulmaz olan bir tatil fırsatı sunacaktır.

Köyceğiz Dalyan Nerede?

Köyceğiz Dalyan olarak da bilinen bölge, Muğla ili sınırları içinde olan ve Muğla’ya yaklaşık olarak 75 km uzaklıktaki Köyceğiz Gölü nün çevresinde bulunan bölge olarak biliniyor. Bu bölgede aynı zamanda farklı nitelikteki yeryüzü şekillerini görmeniz de mümkün olacaktır. Bölgenin kuzeydoğu ve güneydoğusu son derece düz, diğer kesimler ise tepelik alanlarla çevrilidir. Bölgede aynı zamanda gölle deniz arasındaki kısım dört adet küçük göl ve oldukça fazla sayıda olan sayısız kanallarla kaplanmıştır. Köyceğiz Mavi tur için en ideal ve özel olan yerlerden biridir. Yaklaşık olarak 4.5 km’lik bir kıyıdan oluşan sahil şeridi aynı zamanda deniz kaplumbağaları için de oldukça önemli bir üreme alanı olarak bilinir.

Köyceğiz Dalyan Tarihi

Köyceğiz gölünün kuzeyinde önemli olan fay hattı vardır. Bu fay üzerinde ise Sultaniye, Çavuş ve Gel Girme olarak da bilinen çeşitli kaplıca suları bulunuyor. Muğla ilinin Fethiye ve Kınık dışında kalan bölümleri genelde antik devirde Karia ismi ile anılan bölgeyi oluşturur. M.Ö. VIII. y.y.’dan itibaren kurulan bölge ilk olarak Helen, daha sonra sırayla Lidya, Pers, Mısır, Bergama ve en son Bizans egemenliğine girmiştir; 1452 yılında ise Menteşe Beyliği’nin ve 1535’de Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları içine katılmıştır.


Köyceğiz Mavi Tur İçin Neden Bu Bölge Seçilmeli?

Köyceğiz ilk olarak doğa yönünden son derece muazzam olan kızılçam ve günlük ormanları maki ile birlikte olan ve friganaya ait ağaççıklardan oluşur. Aynı zamanda Köyceğiz gölü etrafındaki çorak bataklıklarda gelişen otsu bitkiler bulunur. Kıyıda kumul vejetasyon ağırlık kazanır. Bölgede son derece özel olan ve gezi sırasında karşınıza çıkacak olan Sakarmeke, leylek, İzmir yalıçapkını, kırlangıç, saz bülbülü, yılan kartalı, arı kuşu, martı, küçük beyaz balıkçıl gibi çok çeşitli kuş türleri de vardır. Bu kuş türlerini görmek son derece heyecan verici olacaktır.


 

Mavi Tur için Çevre Yerler

Bölgede Mavi tur ile oldukça farklı olan yerleri de görmeniz söz konusu olacaktır. Özellikle Fethiye, Göcek, Köyceğiz, Marmaris gibi bilinen yerleri de görme şansınız vardır. Mavi tur aynı zamanda bu bölgelerden de her zaman kalkabilir ve sizlere farklı olan yerleri gösterme imkânı da verebilir. Bu konuda son derece rahat olabilirsiniz.

 


Köyceğiz Mavi Tur Neden Tercih Edilmeli?

İlk olarak en önemli olan tercih nedenleri arasında bu özel olan kıyıları tanıma ve aynı zamanda buralarda yaşama fırsatına sahip olacağınızı ifade edebiliriz. Bu son derece önemli olan nedenler arasında yer alıyor. Köyceğiz ve Dalyanda aynı zamanda yerleşim yoğun yapılaşma şeklinde olup, bölge halkı pansiyonculuk, çiftlik turizmi gibi işlere yönelmiştir. Bu durumda da sizleri de o bölgede son derece sıcakkanlı olan insanların karşılayacağını ifade edebiliriz.

Günlük ormanları görme, Mavi tur sayesinde en inanılmaz olan kıyıları gezme şansını yakalama imkânı sizleri de iyi bir tatil için cezp edecektir. O zaman sizlerde hemen harekete geçebilir, unutulmaz güzellikleri yakından görmek için Mavi Turu tercih edebilirsiniz. Bu sayede oldukça hareketli olan, heyecanlı ve de unutulmaz olan bir tatil yapma imkânı sağlamış olacaksınız. Bu durumda sizlere harika bir yaz fırsatı olacak ve bundan keyif alacaksınız.

Marmaris ve Göcek arasında yer alan Dalyan bu güzergahtaki mavi tur hizmeti veren teknelerimizin mola yeri olarak belirlenmiştir. Bu bölgede demirleyen teknelerimizin yolcuları küçük nehir tekneleri ile Dalyanın labirent şeklindeki kanallarında tur yapabilir ve tarihi kral mezarları gözlemleyebilir. Tur sırasında dilerseniz öğle yemeğinizi nehir kenarındaki küçük balıkçı restoranlarında yiyebilir, Caretta Caretta plajı olarak da anılan İztuzu plajında keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Akşamüzeri dönüşe geçen nehir teknemiz sizi aldığı yer olan mavi tur teknenize geri bırakacaktır.Köyceğiz Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi; Muğla ya 75 km uzaklıktaki Köyceğiz Gölü nün çevresinde yer alan farklı nitelikteki yeryüzü şekillerinden oluşuyor. Kuzeydoğu ve Güneydoğusu düz, diğer kesimler tepelik alanlarla çevrili olan gölle deniz arasındaki kısım dört küçük göl ve sayısız kanallarla kaplanmış bulunuyor. Köyceğiz Mavi tur için en ideal yerlerden bir tanesidir, yaklaşık 4.5 km lik bir kıyı olundan oluşan sahil şeridi deniz kaplumbağaları için önemli bir üreme alanı niteliği taşıyor. 

Köyceğiz Gölünün kuzeyinde kuzeybatı güneydoğu doğrultusunda bir fay hattı yer alıyor. Bu faya bağlı olan Sultaniye, Çavuş (Rıza Çavuş) ve GelGirme (Kokar Girme) olarak anılan çeşitli kaplıca kaynakları bulunuyor. Muğla nın Fethiye ve Kınık dışında kalan kısımlar antik devirde Karia (Caria) ismiyle anılan bölgeyi oluşturuyor. M.Ö. VIII. y.y. dan itibaren kurulan Karya önce Helen, sonra sırayla Lidya, Pers, Mısır, Suriye, Bergama, ve son olarak Bizans egemenliğine giriyor; 1452 de Menteşe Beyliğinin 1535 de Osmanlı İmparatorluğunun sınırları içine katılıyor.

Köyceğiz Özel Çevre Koruma Bölgesindeki en yaygın vejetasyon kızıçam ve günlük ormanları maki ve friganaya ait ağaççıklar ve Köyceğiz gölü etrafındaki sulak ve çorak bataklıklarda gelişen otsu bitkilerden oluşuyor. Kıyıda ise kumul vejetasyon ağırlık kazanıyor. İztuzu Kumsalını üreme alanı olarak kullanan caretta caretta lar da nesli yok olma tehlikesi altında olduğunda koruma altında bulunuyor. Sakar meke, leylek, İzmir yalı çapkını, kırlangıç, saz bülbülü, gülen sumru, yılan kartalı, arı kuşu, martı, çeltikçi, küçük beyaz balıkçıl ve diğer çok çeşitli kuş türü bölgeyi kışlama ve kuluçka alanı olarak kullanıyor.


Köyceğiz, Dalyan Mavi tur için genellikle FethiyeGöcekGökovaKöyceğizMarmaris, limanlarımızdaki tekneler ile ulaşım sağlanmaktadır, köyceğiz dalyan bölgesindeki limanlara bağlı teknelerimiz yoktur.


Köyceğiz ve Dalyanda yerleşimin gelişim, bu alanlarda yoğun yapılaşma ve yumuşak turizm geleneksel üretim, pansiyonculuk, çiftlik turizmi Köyceğiz gölü rekreasyon el kullanımı, kaplıca turizmi geliştirilmesi narenciye bahçelerinin korunması amaçlanıyor. 


Dalyan ağzı İz tuzu alanında bulunan deniz kaplumbağalarının korunmaları ve üreme alanlarının zarar görmemesi amacıyla bu alanların gündüz insanlar gece kaplumbağalar tarafından kullanılmasını sağlayan bir düzenleme geliştirilerek önek bir proje oluşturuluyor. Yerleşmeler dışında kalan alanlar doğal alan günlük ormanları, kumul ve göl kıyısında sazlık alanlar optimum düzeyde kullanılıyor.


Sizler Mavi Yolculuk turlarımızda bu nadide kıyıları tanıma ve yaşama fırsatına sahip olacaksınız.


  • dalyan tekne turu
  • dalyan tekne kiralama
  • dalyan mavi tur
  • dalyan mavi yolculuk