Datça - Bozburun Mavi Tur

Tatil düşüncesi bile insanı rahatlamaya yetiyor. Bir tatili en verimli hale getiren en önemli şey dinlenmek kadar gezip görmek olsa gerek. Gezip bölgenin tarihi ve turistik yerlerini keşfederken çeşitli aktivitelerden faydalanmak, doğayla iç içe olmak aynı zamanda dinlenmenizi sağlamak bir tatili en cazip hale getirmektedir.

Denizin maviliği ile iç içe olmanızı sağlayan, yeşilin en doğal halini size sunan, gerçekleştirebileceğiniz su sporları ile bedenininiz ve ruhunuzu tazeleme imkanı sunan Datça Bozburun Mavi Tur kaçırılmayacak bir fırsat.

Datca Mavi Tur

Neden Datça Bozburun Mavi Tur Tercih Edilmeli?

Datça, tarihe ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi kalıntıları günümüze bozulmadan taşıyan önemli yerlerimizdendir. Ege ve Akdeniz’in birleştiği bir yer olması bölgenin yat turizmine uygun bir yapıda olmasını sağlıyor.

M.Ö. VII. Yüzyılda Ege Adaları’ndan gelen Dorlar tarafından kurulan Datça, rutubetsiz ve bol oksijenli havasıyla rahatlamanızı sağlayacak. 500 yıl önce İspanyol korsanların ölüme terk ettiği cüzamlı hastaların iyileşmesini sağlayan Datça havası hem ruhunuza hem de bedeninize şifa olacaktır.

Sayısız güzellikteki koylarında tatilin keyfini çıkarırken, bölgenin balıkçılık, arıcılık, defne, kekik ve keçiboynuzu gibi bitkisel ürünleri ile tanışma imkanı bulacaksınız.

Bölgenin doğal çam ormanlarında temiz havanın ve oksijenin rahatlatıcı havası yürüyüş yaparken yeşilin en canlısına ve maviyle buluşmasına tanık olacaksınız.

Geçmişten bugüne birçok tarihi esintiyi yaşarken doğanın güzelliklerini içinizde hissedeceğiniz, hem eğlenip hem dinlenebileceğiniz bir tatili Datça Bozburun Mavi Tur ile yaşayabilirsiniz.

Datça Bozburun Mavi Tur Güzergahı

Datça Bozburun Mavi Tur Güzergahı

Ege ve Akdeniz’in birleştiği bu bölgede göreceğiniz güzelliklerin sınırı yok. Datça koylarına geçmeden önce kumanyaların tedarik edilmesi için beklenen sürede isterseniz Knidos Antik Şehri turuna katılabilirsiniz. Bölgeyi tanıyabileceğiniz bu turla gezerken tarihe de tanıklık edeceksiniz.

Aktur’a açılan yelken ile yemek öncesi yüzerek yorgunluk atabilir, mavinin berraklığı ile buluşabilirsiniz. Çam ağaçları ile kaplı Aktur’da dilerseniz sahilde yürüyüş yapabilirsiniz.

Sonraki durak olan Dirsek bükü korunaklı ve pırıl pırıl suyu ile dikkat çeken bir koydur. Yüzerek tadını çıkarabileceğiniz u koyda, isterseniz maske ve şnorkel ile denizin dibini keşfedebilirsiniz. Bu berrak sularda balık tutarak ruhunuzu dinlendirebilir, tertemiz havasını içinize çekebilirsiniz.

Çam ağaçları ile kaplı Bencik koyuna geldiğinizde denizin karanın içine doğru süzüldüğünü göreceğiniz birçok koyun oluştuğunu göreceksiniz.

Datça yarımadasının en inceldiği yer olan Bencik koyunda yüzmenin ve doğanın keyfini çıkardıktan sonra Orhaniye ‘ye yol alacaksınız. Çeşitli su sporlarını gerçekleştirebileceğiniz Orhaniye’de tatiliniz biraz daha hareket kazanacak. Su sporları yapma imkanı bulacağınız yerde ayrıca şelale ve köy turlarına katılarak bölgenin eşsiz güzellikleri ile tanışabilirsiniz. Civardaki at çiftliklerinde ata binebilir ya da harika bir havayı soluyacağınız bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Eğer isterseniz Cip ile safari turuna katılabileceğiniz aktivitelere de katılmanızı sağlayan keyifli vakit geçirebileceğiniz yerler arasındadır.

Güzergâh üzerinde bulunan Kamelya Adası’nda bulunan antik kiliseyi ziyaret edebilmeniz için verilen molada tarihin içine gireceksiniz.

Bozburun’a yakın koylardan birine doğru yola çıkılırken isteğiniz doğrultusunda Bozburun Köyü’nü de ziyaret edebileceksiniz. Bozburun ülkemizde ahşap tekne yapımının devam ettiği sayılı yerler arasındadır. Bölgede yapacağınız gezide bu faaliyetlerle ilgi bilgi alabilirsiniz. Bozburun civarındaki Adaağzı mevkii ve Aya Nikolas koyu görüp hayran kalacağınız güzellikteki diğer yerlerden.

Turun sonuna yaklaşırken çam ağaçlarıyla kaplı çakıl taşlı sahili olan Domuz bükü; sahilinde güzel restoran, kafeleri ve güzel bir kumsalı bulunan Hayıt bükü sahili ve sonrasında ince burunu göreceksiniz.

Son durak olarak geri döneceğiniz Datça’da köy gezileri yapabilir, Datça’nın meşhur bal ve bademi için alışverişe çıkabilir, gece hayatı eğlencelerine katılarak tatilinizi sonlandırabilirsiniz.

Datca Mavi Tur Tekne Kiralama

Eşsiz güzellikleri görüp doyasıya tadını çıkarma imkânı bulduğunuz Datça Bozburun Mavi Tur bu kadarla da kalmıyor. Bir sonraki durağınız birbirinden güzel koylardan oluşan Hisarönü Körfezi olacak. Hisarönü Körfezi’nin derinliklerindeki Selimiye ve Orhaniye koylarında demirlerken yeşilin ve mavinin birleşerek sunduğu güzelliklere hayran kalacaksınız. Bölgede bulunan küçük ve turistik köyde gezinti yapabilir, dilerseniz deniz kenarındaki restoranlarda romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Bozburun Tarihten günümüze kadar çeşitli medeniyetlerin ürünü, yaşadıkları devletlerin sosyal ekonomik ve mimari özelliklerini taşıyan, Türkiye nin nadide yerlerinden biri. Arkeolojik, kentsel, doğal ve tarihi açıdan korunması gerekli alanların tanımlandığı düşünüldüğünde Datça bu tanıma net olarak uyuyor. Diğer taraftan Ege ve Akdeniz in birleştiren bir konumda olması özellikle yat turizmi yönünden önemli bir potansiyele kaynak teşkil ediliyor.

Yarımada engebeli topografik yapısı sonucu sayısız koylarla bezenmiş kıyıları ile iklim şartları açısından sahip olduğu avantajları sayesinde yatçıların uğrak durağı konumunda. Datça ve Bozburun yarımadaları doğal ve fiziki yapıları nedeniyle tarımsal potansiyeli kısıtlı bulunuyor.Bahçe ve tarla tarımı yok denecek kadar az olmakla birlikte, arazi bademlik ve zeytinliklerle örtülü. Buna bağlı olarak tarım susuz koşullarda yapılıyor. Kırsal nüfusun geçim kaynağı ise tarımın yanı sıra arıcılık, balıkçılık, ormanda işçilik ya da defne kekik veya keçiboynuzu gibi bitkisel ürün toplayıcılığı oluşturuyor. Bunların yanı sıra Yarım ada ekonomisi turizm ve hizmet sektörüne dayanıyor.

Alanda yapılan çalışmalar sonucunda ekolojik bir değerlendirme yapıldığında Datça Yarımadasının güney kısmında yer alan Gebekum Kumul Alanı bitki örtüsüyle birlikte hassas bir bölgeyi oluşturduğu fark ediliyor. Orman vejetasyonu pinus buritia nın (kızıl çam) yaygın olduğu alanlardan oluşmaktadır. Birlikte bozulmamış kızılçam ormanları hassalık yönünden önem taşıyor. Gebekum alanı kızılçam korulukları, sandal ağacı yayılış alanları, cupressus sempervirens (servi) toplulukları sığa ağacı yayılış anları ve Datça hurması varlıkları bitki türleri esas alındığında yarım adanın zenginliğini vurguluyor.

Akdeniz in uluslararası konumu nedeniyle diğer kara ve deniz kaynaklı kirlenmenin dışında doğrudan yarım ada kaynaklı su kirlenmesinin yoğun baskısı Datça da gözlenmiyor.

Datça - Bozburun da kırsal yerleşimlerle Datça - Bozburun kent yerleşimleri tarımsal alanlar ve mevcut ulaşım ağı deniz taşımacılığı dışında ortam büyük ölçüde doğallığını koruyor. Datça Bozburun karayolu ulaşımının yakın yıllara kadar virajlı dar ve yetersiz bir yolla yapılması kadar yörede çok sayıda doğal ve arkeolojik sit alanı bulunmasından dolayı yıpranma kontrollü bir düzeyde tutulabiliyor. Bozburun Mavi Tur tekneleri ile Marmaris ve Bodrum koylarına rahatlıkla ulaşma imkanı yaşanır.

Sizler geçmişten geleceğe uzanan bu coğrafyada mavi tur fırsatını yakalayarak bölgeyi denizden ve karadan daha iyi tanıma imkanına sahip olacaksınız.

  • datça mavi yolculuk
  • datça mavitur
  • datça kabin kiralama
  • datça tekne kiralama