Göcek Mavi Tur

Soğuk kış aylarında gelmesini iple çekip tatil planları yaptığımız yaz mevsiminde bu defa da acaba nereye gitsek? Nasıl yapsak? Ne kadar tutar? Telaşı başlar insanlar arasında.

Bizler de tatil severlerin işini kolaylaştıracak, daha önce yurdumuzun gitmedikleri görmedikleri yerlerini keşfetmelerini sağlayacak, tüm bu aktiviteler için ekonomik durumunu sarsmayacak, bütçesini aşmayacak imkânları dâhilinde yapabileceği en güzel tatili yapabilmesi için tatil severlere rehber niteliğinde bir bilgilendirme yapmak istedik.

Tatil için Türkiye’mizin birçok yerinde birçok alternatifler olmakla beraber, bugün ülkemizin güney batısında yer alan cennet köşelerimizden Göcek’i sizlere tanıtıp, sizlere buraya yapacağınız bir seyahat ve tatilinizi renklendireceğiniz çok güzel bir Göcek Mavi Tur önereceğiz.

Göcek Neresi:

Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir köy iken Muğla’nın büyükşehir statüsü kazanmasından sonra mahalleye dönüşen, Fethiye ilçesinin batısında Dalaman ilçesinin güney doğusunda kalan ve Dalamanla sınırı olan Göcek, Ege Denizi ile Akdeniz’in kucaklaştığı bir noktada coğrafyanın kendisine sunduğu tüm güzelliklere sahip şirin bir cennet köşesi.

Sahip olduğu coğrafi konum, mavinin ve yeşilin arasına serpiştirilmiş diğer renklerle, temiz havasıyla, gürültüsüz, huzurlu, sakin yaşantısıyla, konuksever, insani değerlerin hala sımsıcak olduğu, tertemiz, güler yüzlü insanıyla hem Akdeniz hem de Ege güzelliklerinin hakim olduğu değerleriyle (yemekleri, oyunları, müzikleri, Ege ve Akdeniz’den izler taşıyan güzellikler) Göcek; orada bir köy var, gezilmesi, görülmesi gereken dedirten bir güzellik.

Mavi Tur İçin Neden Bu Bölge Seçilmeli:

Göcek’i Mavi Tur için tercih edilir kılan en önemli özelliklerden bir tanesi jeolojinin ve topoğrafyanın kendisine hediye ettiği coğrafi yapısı ve konumu.

Türkiye haritasının girintili çıkıntılı kıyılarının ve bu girinti çıkıntılar arasında yer alan irili ufaklı adacıkların Göcek kıyılarında mavi ile yeşil arasında kurulan köprü olduğu, mavinin, turkuazın, yeşilin en cezbedici, en canlı tonları, tatil kavramında huzur bulma, zihni rahatlatma, fiziksel dinlenmenin yanında ruhsal dinlenme hayal edenlerin hiç düşünmeden tercih etmesine yetecek gerekçelerdir.

Ayrıca, genellikle çocuklu ailelerin ve mavi yolculuğa ilk defa çıkacak olanların tercihi olan Göcek, "ailem olmadan asla” diyenlerin en ideal rotası olmaya aday.

Çevre Yerler Nereleri:

Göcek çevresinde; tatile ayırdığınız süre yeterliyse ve Göcek’in anlattığımız ve anlatacağımız güzelliklerini yaşadıktan sonra, şöyle bir çevresini de gözden geçireyim diyebileceğiniz çok fazla alternatif var.

Kuzeybatısında 19 km mesafede Dalaman, Güneydoğusunda 28 km mesafede Fethiye, 45 km uzaklıkta Ölüdeniz, 32 km uzaklıkta Sarıgerme, 35 km uzaklıkta Dalyan, 73 km uzaklıkta Saklıkent ve daha ileride 103 km uzaklıkta Marmaris.

Eğer zamanınız ve maddi imkânlarınız elveriyorsa yapacağınız Göcek Mavi Tur ve çevresindeki güzelliklere ayıracağınız zaman, sizin için ömrünüze ömür katacak bir tatil deneyimi olacaktır.

En Sevilen / Tercih Edilen Koyları:

Göcek’i tercih sebebi yapan girintili çıkıntılı topoğrafik yapısı arasına saklanmış irili ufaklı adalardan (Göcek Adası, Tersane Adası, Domuz Adası, Yassıca Adalar, Zeytinada, Kızılada, Tavşan Adası ve Katrancık Adası) başka bu adalarla anakara arasında saklı, mavi sularla altın sarısı kumların kucaklaştığı birçok koy, deyim yerinde ise cennetten köşe mevcut.

Çiftlik Koyu, Doruklu, Osmanağa Koyu, Günlüklü Koyu, Boynuzbükü, Bedri Rahmi, Sıralı, Sarsala, Manastır ve Göbün, daha fazla sayıdaki koylar arasında sayabileceğimiz birkaçı. Her uğrayacağınız koy ayrı bir güzellik, ayrı bir cennet.

Yapacağınız Göcek Mavi Tur deneyimi, ilk defa tura çıkanlar için unutulmaz bir tatil, tekrar gelmek ve bu güzellikleri tekrar yaşayabilmek için bir istek, çocuklu aileler için, çocuklarıyla birlikte geçirdikleri, hayatlarının sonuna kadar unutamayacakları eşsiz zamanlar ve çocuklarına sundukları müthiş bir görsel coğrafya eğitimi.

İnanın bu anlatılanların eksik kaldığını hiç te abartmadığımızı bu tatilden döndükten sonra daha iyi anlayacaksınız.
Bir tatil rotasından çok daha fazlası; Göcek akla geldiğinde genellikle tatilciler tarafından güzel koyları ve beğenilen bir keyif rotası olmasıyla anılıyor. Ancak Egenin saklı bahçesi olan yöre tüm güzelliklerini öyle hemen gözler önüne sermeyecek kadar nazlı bir yapıya sahip. Kimi zaman sahilde yelkenli keyfini bir kaç saat erteleyip Göcek in 1087 metre yükseklikteki en yüksek tepesi Dikmene çıkmak gerekiyor. Göcek kendini anlata bilmek için göz alabildiğince uzanan türkuaz bir kez de uzaktan rüzgarın dilinden fısıldıyor.

Fethiye Göcek arası 12 deniz milidir yüzde 65 i dağlık alan olan bölge şimdilerde ulaşım olanakları gelişmiş olsa da içine kapanık doğası nedeniyle 4 geçit veren yıllar görüyor. Belki de bu nedenle 180 kuş türüyle renklenen kızılçamla bezeli bayırlarını adım adım dolaşmak gerekiyor. Kekik kokuları eşliğinde bisiklet sürerken  durup taptaze bir böğürtlene uzanmak veya nesli tükenme tehdidi altında olan ama yine de Göcek sahillerinde rastlanan Caretta caretta ları izlemek görünenin ardındaki Göcek i hissedebilmeyi sağlıyor.


Tabiatın küçük dokunuşlarla anlatmaya çalıştığı düzeni algılamak bugün geçmiş yıllardan daha büyük önem taşıyor. Küresel ısınmaya tepki veren diğer bir değişle insanoğlunun yarattığı kirliliğe karşı toleransı oldukça azalan doğa başta Göcek gibi eşsiz zenginliklere sahip olan bölgeler olmak üzere tüm dünyanın dikkatini çekmeye çalışıyor. Göcek in yerli halkı insan dışındaki canlılara kulak vermeyi biliyor. Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı olarak bilinen iklim köylülerin gözlemlerinde artık bu özelliklerini yitirmeye bağladığı gözüküyor. Göcek sakinlerini doğrularcasına meteoroloji verileri 2006 yazında görülen 42 C lik sıcaklık ve 2007 kışında 10 C altının yaşanmadığını Göcek de doğanın dengesini korumakta zorlandığını anlatıyor.


Göcek konum itibari ile mavi tur için bibiçilmez kaftandır, bir tarafında Marmaris bir tarafında Fethiye bulunmaktadır.


MAVİ DENİZİN yeşil ormanlarla birleştiği ve turkuazın büyülü tonuyla bezenmiş Göcek i farklı kılan en önemli özelliği  topografik yapısı olsa gerek. Göcek çevresinde yer alan bir çok irili ufaklı ada ve koy bulunuyor. Göcek Adası, Tersane Adası, Domuz Adası, Yassıca Adaları, Kızılada, Tavşan Adası, ve Katrancık Adası, denizin içinden fışkırmış küçük yeşil tepeler gibi, sanki birer devasa şamandıra yatlar için...

ilgili linkler : göcek mavi yolculuk | göcek tekne kiralama | göcek kabin kiralama