Fethiye Mavi Tur


Fethiye Nerededir?

Fethiye olarak bilinen bölge, Muğla ilinin yaklaşık olarak 120 kilometre kadar güneydoğusunda yer alan bir bölgedir. Mendes dağının eteğinde olan bölge, aynı zamanda da iç körfezin hemen doğusunda bulunan bölgenin güneyde olan kıyıları ani şekilde yükselmekte olan sarp dağlar ile kaplıdır. Yörede ve bölgede aynı zamanda 3.zaman sonlarına doğru ve bunun yanında 4.zaman başlarında son derece yoğun olan tektonik hareketler meydana gelmiştir. Çökme ve aynı zamanda yükselme sayesinde burunlarında ortaya çıkmasına yol açtığını ifade edebiliriz.


Fethiye Doğa Yapısı

Bölgede bunların yanında çökmeler sonucunda oluşan akarsularda vardır. Bu akarsuların açmış olduğu derin vadilerin deniz suları ile dolması sonucunda ise ara ve aynı zamanda yan vadiler oluşmuştur. Bunların da karaya iyice sokulan koylar ve körfezler oluşmasındaki payı da son derece büyüktür. Bölgede aynı zamanda kıyı boyunca oldukça küçük olan koy ve körfezleri de görebilirsiniz. Fethiye ve Göcek yerleşim yerlerinin harika olan yapısı ve güzelliğinden sıyrılıp enfes koy ve adaları tekneler ile ziyaret edebilirsiniz.

 

Tüm bunları sizlerde her zaman için Mavi Tur ile görebilir ve son derece unutulmaz olacak şekilde bir tatil geçirmiş olursunuz. Yine doğa yapısı ile ilgili olarak Fethiye körfezinin batı bölgesi ve kuzeybatı bölgesine doğru uzanmakta olan irili ufaklı adaların da hemen hepsi On iki ada olarak bilinen adalardır. Bölgede yer alan bitki örtüsü ise genel olarak bakıldığı zaman kıyı yerlerinde maki, daha yüksek olan yerlerde ise küçük konifer ormanları şeklindedir.

 

Fethiye Mavi Tur için En Sevilen Koylar

Bölgede sizlerde Mavi Tur ile son derece muazzam olacak şekilde rüya gibi bir gezi fırsatı yakalayacaksınız. Bunların yanında gideceğiniz yerlerde farklı olan koyları, yerleşim yerlerini de görme şansınız olacaktır. Fethiye başlangıçlı Mavi Turlarda öncelikli rota Fethiye Koyları olmaktadır. Fethiye Koylarının ise en popüler adaları veya koyları ise Samanlık, Tarzan, Turunç, Akvaryum, Sarıyarlar, Kızıl Ada, Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz, Gemiler Adasıdır. Fethiye turlarında güzergaha göre Göcek , Ekincik, Marmaris veya Kaş, Kalkan,Kekova, gibi yerler ziyaret edilebilmektedir. Bu yerlerin hemen hepsi son derece muazzam güzellikte olup, sizlere harika doğa manzaraları sunacaktır.

 

Aynı zamanda 1988 yılında belirtilen bölgeler özel çevre koruma olarak ilan edilmiş ve aynı şekilde Arkeolojik olarak da SİT alanı ilan edilmiştir. Bu yüzden de asla dokunulmayan bölgenin güzellikleri sizleri de ilk anda cezp edecektir.


Fethiye Tarihi

Bu son derece özel olan güzellikleri görmek için Mavi Tur ile gideceğiniz Fethiye tarihi hakkında da hemen kısaca bilgi vermek gerekiyor. Fethi ilçesinin ilk kuruluş zamanının M.Ö. 16.y.y olduğu tahmin edilir. M.Ö. 362 yılında Perikles tarafından işgal edilen Fethiye, çok daha sonralarında ise Büyük İskender ve Roma İmparatorluğu dönemlerine ev sahipliği yapmış olan bir yerleşim yeridir. M.S. ise Bizans İmparatorluğu sınırları içine girmiş olan bölgenin Malazgirt Savaşı’ndan sonra ise Selçuklu Devleti’ne geçtiğini ifade edebiliriz. Bunların yanı sıra Osmanlı Devleti zamanında da bölgenin Osmanlı hâkimiyetinde uzun süreli olarak kaldığını ifade edebiliriz. Günümüzde de halen birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bölgenin kıyılarında Helenistik ve Roma dönemine ait olan kalıntıları oldukça sık bir şekilde görebiliriz.


Mavi Tur için Neden Bu Bölge Tercih Edilmeli?

Bölge genel olarak bakıldığı zaman hem tarihi olan yapısı ve aynı zamanda turistik olarak da muazzam olan güzelliklere ev sahipliği yapacaktır. Özellikle de Fethiye ve kıyılarının son derece mükemmel olan yerler olduğunu göreceksiniz. Hemen her yönden son derece güzel, faydalı ve doğa zenginliği yaşamak isterseniz tercihiniz Mavi Tur ile Fethiye olmalıdır. Bu konuda son derece uygun fiyatlı geziler olduğunu ve hemen hepsinin yaz aylarında sizleri beklediğini kesinlikle ifade edebiliriz.
Fethiye - Göcek özel çevre koruma bölgesi Muğla nın yaklaşık 120 km güney doğusunda yer alıyor. Mendos dağını eteğinde iç körfezin hemen doğu kenarında bulunana bölgenin güney kıyıları birdenbire yükselen sarp dağlar kaplıyor. Yörede III. Zaman ın sonlarıyla IV. Zamanda yoğun tekronik hareketlerle çökme ve yükselmeler yeni koy ve burunların ortaya çıkmasına yol açmıştır.

Çökmelerle oluşan akarsuların açtığı vadilerin deniz sularıyla dolması sonucu ara ve yan vadiler, karaya iyice sokulan koylar ve körfezlere dönüşüyor. Bölgede kıyı boyunca küçük koy ve körfezler bulunuyor ancak Göcek ve Fethiye nin güzelliğinin çevresindeki cezp edici doğaya rağmen güzelliğiyle bir adım öne çıktığını söylemek yanlış olmaz.

Fethiye Körfezinin batı ve kuzeybatısına doğru uzanan irili ufaklı adaların hepsi birden On iki Adalar İsmiyle anılıyor. Bölgede bulunan bitki örtüsü kıyıda makiler ve daha yüksek yerlerde konifer ormanlarından oluşuyor.

Bu ormanlar pinus nigra (kara çam) , pinus brutia (kızıl çam) ve cedrus sp. (sedir) gibi zengin ağaç formatını bünyesinde barındırıyor. Kıyılarda fundalıklar zeytinlikler meşelikler ve narenciye bulunduğu gibi dere içlerinde deltalarda ve taban suyunun yüksek olduğu yerlerde yetişen liquidambar orientalis (günlük ağacı) ormanları endemik türler arasında yer alıyor.

Akdeniz havzası içinde beş türle temsil edilen deniz kaplumbağalarından caretta caretta , cheloni mydas ve dermochesley coriacea Türkiye sularında bulunuyor. Bern sözleşmesi ve CTIES ile koruma altına alınan ve nesli tükenmekte olan caretta caretta ve chelonia mydas kaplumbağalarının üreme alanlarından birinide Fethiye oluşturuyor.

1988 yılında Barcelona Sözleşmesi gereğince Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen bölge aynı zamanda Arkeoljik Sit alanı özelliği de taşıyor ve tüm bu güzellikleriyle sizlere eşsiz mavi yolculuk fırsatları sunuyor.

Fethiye limanından çıkışlı uzun döneml mavi turlarda yakın çevrelere seçilen rotaları GöcekGökovaKekovaKöyceğizMarmarisPatara olarak sıralayabiliriz.

Fethiye nin ilk kuruluşu M.Ö. 16.y.y. da olduğu tahmin ediliyor. M.Ö. 362 de Perikles tarafından zapt edilen Fethiye sonra Büyük İskender e ve akabinde M.Ö. 130 da Roma İmparatorluğuna katılıyor. M.S. Bizans İmparatorluğu sınırlarına dahil olan Fethiye Malazgirt savaşından sonra Selçuklu İmparatorluğu na bağlanmıştır. Osmanlı günlerinde gören Fethiye nin denize yakın kesimlerinde Helenistik Ve Roma dönemlerine ait kalıntılara sıkça rastlanır.