Kekova Olimpos - Olympos Mavi Tur

Ülkemizin yerli ve yabancı birçok tatilcinin akın ettiği Güney bölgesinde yer alan Antalya, neredeyse her mevsim tatil yapacağınız bir yerdir. Antalya'nın cennetten bir köşesi olan Olimpos ise, ağaç evleri, eşsiz sahili ile kendinizi başka bir ülkede hissedebileceğiniz ve doğayla iç içe olabileceğiniz bir tatil mekânıdır.

 

Antalya sıcak bir bölgedir ve turistler genellikle mavi tur ile koyları gezmeyi tercih eder. Antalya'nın birçok özel koyuna gezinti yapabileceğiniz ve havadar bir yolculuk yapacağınız tekne turları ile tatiliniz unutulmaz olacaktır. Antalya'da gezilecek birçok tarihi ve turistik yer bulunur. Özellikle Manavgat ve Düden şelaleleri ziyaretçi akınına uğrar. Birçok saklı cennet bu ilde yer alır ve plajlarında kilometrelerce yürüyüş yapmak mümkündür.

 

Bazı bölgelerde tekne ile seyahat etmek, doğal ve tarihi güzellikleri daha yakından keşfetmenize olanak tanır. Mavi turlar da bu amaçla sizi belirli yerlere götürür. Dileyen kişiler, özel olarak tekne kiralayarak daha farklı bir rota çizebilir ve turlarını kişisel olarak yapabilirler. Ancak yerli ve yabancı turistler genelde mavi turlarda grup olarak önceden belirlenen bir program dâhilinde koyları gezerler.

 

Olimpos bölgesi ağaç evleri ve yeşil doğası ile birçok turist tarafından tercih edilir. Kekova koyu, batık kenti nedeniyle sit alanı olarak ilan edilmiştir ve belirli bir süre denize girişler yasaklanmıştır. Ancak son yıllarda bu yasak kalktığından tekrar bir mola yerine dönmüştür. Fethiye, Göcek, Kaş, Kalkan, Antalya hareketli haftalık mavi turların tarihle bütünleşmiş rotası Kekova, günü birlik gezilerde gidilebilecek iyi bir alternatiftir.

 

Kekova Tekne Turlarının Ne Gibi Artısı Var?

 

Tatilinizin 1 haftasını ayıracağınız mavi yolculuk ile, deniz seyahatinin keyfini yaşarken, güneşlenebilir, özel koylarda denize girerek doğal güzellikleri keşfedebilir, bir çok ören yerini ziyaret edebilirsiniz. Kalabalıktan uzak ve doğaya yakın bir tatil istiyorsanız, tekne turu ile ulaşabileceğiniz yerler tam size göredir. Birçok farklı yer görebileceğiniz bu seyahatler kalabalıktan kaçış için oldukça idealdir.

 

Kekova koyu gibi buram buram tarih kokan bu sular altındaki antik kentte yüzerken, başka âlemlere aktığınızı hissedeceksiniz. Birçok tarihi ve turistik alan gibi burası da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Mavi turla bu bölgeye daha rahat ulaşabilecek ve yolculuk sırasında güneşlenebileceksiniz. Gölge alanlarda içkinizi yudumlarken, denizin ve doğanın güzelliklerini yakından keşfedebileceksiniz.

 

Kokova Mavi Tur için Neden Bu Bölge Tercih Edilmeli?

 

Muğla ve Antalya bölgesi tam bir tatil cennetidir. Gezilebilecek onlarca koy vardır ve bu bakir doğayı seven, keşfetmek isteyen insanlar sakin ve gözden uzak denize girmek istediklerinde mavi turları tercih ederler. Bu şekilde bol temiz hava ve oksijenin tadına varırken, kalabalık plajlardan uzak güneşlenebilirsiniz.

 

Fethiye bölgesinde, birçok yakın tatil beldesinin koylarına da ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu açıdan bir nevi merkezi lokasyon olan Fethiye veya Göcek ten mavi tura katılmak, tatilinizin rutinliğinden kurtulmanızı sağlar.

 

Hangi Koylara Gidilebilir?

 

Kaş, Kalkan, Andrasan koyu gibi birçok doğa harikası koyu gezme imkânınız vardır. Birçok kişi, bu özel koylarda ve mükemmel turkuaz denizde fotoğraf çekmek için birbiriyle yarışmaktadır. Yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çeken Antalya, mavi tur yapmak için en ideal tatil beldelerinden olmuştur. Antik çağlara kadar uzanan tarihi kalıntıları ve doğası, bu bölgenin çekiciliğini arttırmıştır. Ailece gidebileceğiniz bu turlarda, öğle yemeği ve ikramlar ile dileyenlere alkollü içecekler de verilmektedir.

Mola verilen koylarda yüzmek için demir atılır ve böylece eşsiz doğayla iç içe denize girmiş olursunuz.
Kekova Antalya ya bağlı üç köyden oluşuyor. Bölge kaşın doğusunda Ulu burundan başlayan ve Kekova Burnunun doğusunda Kale (Demre) ovasında biten çok hareketli bir kıyı ve kıyı boyunca uzanan adalardan meydana geliyor. Özel Çevre Koruma Bölgesinin Kıyısında yer alan Kale - Üçağız yerleşimleri yanında iç kesimlerde Çevreli ve Kapaklı Köyleri bulunuyor.

Bölgeye adını veren Kekova bölge içinde yer alan en büyük ada...

Kekova adası Anadolu yakasına yapışık bir boğaz olarak uzanıyor ve Anadolu Yakasında ise girintiler çıkıntılar koylar denize gömülmüş eski kent surları kale kalıntıları bulunuyor. İç Ada, Toprak adası Aşırlı ada ve Kişnali ada da doğa bakımından önemli adalar olmakla birlikte kıyıya paralel uzanan Sıcak Yarımadası ve Kekova Adası bir iç deniz niteliği taşıyan Ölüdeniz oluşturuyor.


Bölgedeki yükseklikler kuzeye doğru uzanan bir coğrafi yapı sergiliyor. Kıyıdan yukarı yükselmeye başlayan eğimli araziler dar düzlükten sonra dik yamaçlarla aniden yükselerek 550 metreyi aşan dağlara dönüşüyor.


Kıyılar girintili çıkıntılı koylardan meydana gelen bir coğrafyaya sahipken kara ulaşım imkanlarının kısıtlı olduğu bölge kıyılarına denizden ulaşım teknelerle sağlanıyor.


Bölgeye has tarımsal faaliyetler zeytincilik ve hububat ekimi iken balıkçılığın başlıca geçim kayağı olduğu gözleniyor. Doğal güzelliğin yanı sıra antik ve tarihi eserlerin zenginliği de bölgeyi arkeoloji turizm yönünden çekici kılıyor.


Sizler bu eşsiz doğal ve kültürel yerleri kiralayacağınız özel teknelerle ya da katılacağınız Olimpos kabin kiralama turlarıyla tanıma fırsatı bulabilirsiniz.


Diğer mavi tur programları : Patara Mavi TurFethiye Mavi TurGöcek Mavi Tur
  • olimpos kabin turu
  • olimpos kabin kiralama
  • olimpos mavi tur
  • olimpos tekne kiralama