Mavi Tur hakkında kısa bir söyleşi...  • Firmanızın kuruluş ve profesyonelleşme sürecini anlatır mısınız?

Ece Yachting 2009 yılında kuruldu. Kurucusu Cenk Ammiler ile 2010 yılında yollarımız kesişti. Kendisi de yıllarca mavi yolculuk ve turizm sektöründeki farklı kollarda işletmecilik yapmış, sektörün içinden biriydi. Şartlar olgunlaştı ve beraber ilerleme kararı aldık. Geçtiğimiz 9 yıl içerisinde özellikle yoğunlaştığımız yerli pazarda her sene yolcu sayımız katlanarak artış gösterdi. Sistemimizi, ofis ve tekne ekiplerimizi, hatta hemen hemen tüm alımlarımızı döviz ile yapmamıza rağmen fiyatlarımızı bile Türk Lirasına çevirerek yerli misafire göre ilerlemeye çalıştık. Dolayısıyla hedeflediğimiz yerli pazarda çabamız, yaklaşımımız, duruşumuz kabul ve takdir gördü. Bizler ise bu durum karşısında daha yeni ve makyajlı tekneler ile misafirlerimizin karşısına çıkarak beklentileri yükseltmeye devam ediyoruz.


  • Hizmet alanlarınızdan kısaca bahseder misiniz?

Ece Yachting; bir grup misafirin teknede 1 hafta zaman geçirdiği özel tekne kiralama ve birbirini tanımayan farklı ülkelerden gelen misafirlerin bir programa katılabildiği kabin kiralama alanlarında hizmet vermektedir. Ayrıca şu ana kadar inşasını tamamladığımız 4 guletin yapımından satışına kadar geçen sürede firmamız etkin görev almıştır.


  • 2017 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz? 2018 yılı plan ve hedefleriniz neler?

Özellikle son 2 yılda ülkemize gelen ve mavi yolculuğu tercih eden yüksek bütçelerde tatil yapabilen turistin yok denecek kadar azalması tabi ki herkesin bildiği ve etkilendiği bir durumdur. Firma olarak yerli pazarda ilerlememiz ve Türk misafirlerin fiyatların aşağıya inmesiyle birlikte mavi yolculuğu deneyimleme fırsatı bulması bizler açısından avantaj yaratmıştır.
2017 sezonu bizler açısından oldukça olumlu geçti. Günümüz koşulları dahilinde koyduğumuz hedeflerimize ulaşabildik. Bu sene de anlık satış oranlarını dikkate aldığımızda hedefimize uygun olarak ilerliyoruz diyebilirim.
2018 de az da olsa yabancı misafirin ilgisi tekrar ülkemize doğru döndü. Satışlar ve talepler doğrultusunda bu yıldaha iyi görünüyor. Umarım gerek iç, gerekse dış etkenler doğrultusunda herhangi olumsuz bir durum ile karşılaşıp hali hazırdaki rezervasyonlarımızı kaybetmeyiz.


  • Sektör hakkında genel bir değerlendirmede bulunmak gerekirse ne söylersiniz?

Özel Yat kiralama sektörü ve geleceğimiz için oldukça umutluyum. Birbirinden eşsiz ada ve koylarımızı temiz tutabildiğimiz sürece bu işten kazanç elde etmememizi gerektiren bir durum yok. Bu aşamada hepimiz elimizden gelen çabayı göstermemiz gerekmektedir.
Son yıllarda tersanelerimizde günümüze uygun, çok büyük ve şık yatlar inşa edilmektedir.Zamanı yakaladığımız rahatlıkla söyleyebilirim.
Gerek denizcilik liseleri, gerekse üniversiteler sayesinde kaliteli yat personeli sayımız hızla artmakta ve yolcu memnuniyetleri de bu doğrultuda yükselmektedir.
İşin özü doğamıza, denizlerimize sahip çıktığımız sürece kaliteli servis sunup, dünya standartlarındaki yatlarımız ile misafir memnuniyetini sağlayabileceğimizi ve yıllarca bu sektörü ayakta tutabileceğimizi düşünüyorum.

 

Türkiye’de mavi turun geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Mavi tur her geçen gün gelişme göstermektedir. 30 yıl öncesinde 13-14 metre, duşu tuvaleti olmayan teknelerle geziler yapılırken, günümüzde 50 - 55 metre uzunluğunda içinde hamamından, saunasına kadar her şeyi bulunan ultra lüks yatlar ile mavi yolculuk yapılmaya başlanmıştır.
Misafirlerimiz mavi turu sadece tekne kalitesi olarak da değerlendirilmemeli. Yıllar için de deneyim kazanmış, servis kalitesini sürekli geliştirmiş personel de bizim için çok önemlidir. Ortalama 25-30 metre boyunda bir teknede 1 haftanızı tanımadığınız 3 personel ile geçiriyorsunuz. Tekne kalitesi ne kadar iyi olursa olsun memnuniyet sağlamak istiyorsak becerikli, eğitimli ve güler yüzlü personele sahip olmalıyız. Teknenin içinde jakuzi de olsa, en pahalı ağaç ve armatürler de kullanılsa üzerinde ki personel iyi olmadıktan sonra o teknemizin misafiri bir sonraki sene tekrar taşıma şansımız yoktur.
Biz Ece Yachting olarak pazarladığımız guletlerde öncelikle tanıdığımız ve hizmetinden şüphemiz olmayan ekipler kurarak hizmet vermeyi hedefliyoruz. Mavi yolculuğun sürekliliğinin de kusursuz servis sayesinde her geçen gün arttıracağımızı düşünüyoruz.


Mavi tur sizce yeteri kadar biliniyor mu?
Mavi yolculuk yurt dışındaki misafirlerimiz tarafında uzun yıllardır tercih ediliyordu. Ülkemizde ise son 10 yıldır giderek artış göstermektedir. Özellikle Türkiye de çok pahalı bir tatil biçimi olarak bilinen mavi yolculuk, misafirlerimizin biraz araştırma yapması sonucu her bütçeye ve her gruba hitap ettiği ve vaz geçilemeyen bir seyahat şekli olduğu anlaşılıyor. Bu sezon aldığım telefonlar ve e – postaların % 80 inde misafirlerimiz defalarca mavi yolculuğa çıktıklarından ve zaman içinde sayıları değiştiği için farklı teknelere yöneldiklerinden bahsetmekteler. Diğer % 20 ise arkadaşlarının sürekli tatil ve deniz üzerindeki anılarından etkilenerek artık kendilerinin de mutlaka tura çıkmasının gerektiğini düşünen kesim. Bizler ne kadar çok kişiyi memnun edebilirsek mavi yolculuk yolcusu katlanarak artacaktır.
Soruyu şöyle değiştirsek daha iyi olacak ( Herkes mavi yolculuğa çıkabilir mi ?)
Mavi turda her bütçeye ve her kesime göre alternatif sunmak mümkündür. Örnek vermek gerekirse iyi bir holdingin yönetim kurulu başkanına 10 kişi kapasiteli günlük bedeli 10.000 Euro ya tekne verirken diğer yandan tatil bütçesi sınırlı olan üniversite öğrencilerine 10 kişilik bir teknede günlük 400 Euro ya alternatif sunabiliyoruz. Her iki yolcumuz da ödediğinin karşılığını almış ve tur sonunda teşekkür ederek teknelerimizden ayrılıyor.
Bir tekneyi kiralamaya sayıları yetmeyen misafirlerimize ise başlangıç ve bitiş tarihleri tarafımızca netleştirilen 3 günlük, 4 günlük veya haftalık kabin kiralama turlarını öneriyoruz. Bu turlar özel tekne kiralamaya göre çok daha düşük bütçelidir. Bu turlarda farklı kişilerle tanışma şansı bulabilir, iyi arkadaşlıklar da kurabilirsiniz.


Mavi yolculuğun gelişimini önleyecek tehditler.
Mavi yolculuğun tehditleri konusunda tabi ki öncelikle denizlerimizi korumalıyız. Bunla ilgili bir çok limanda atık alım üniteleri kuruldu. Artık tekneler tanklarını her tur öncesi liman atık alım tesislerine basmak zorundalar.
Diğer bir hasasiyet göstermemiz gereken konu ise kaçak çalışan acente ve şahıslar. Bir tek internet sitesi kurarak hizmet vermeye çalışan kişilerin zaman zaman misafirlerin mağdur kalarak bizlere başvurması. Turu ucuza mal edelim derken tur başlangıcı yapacakları limana geldiklerinde ne muhatap bulabiliyorlar ne de telefonlarına bakan kişi... Bu sebeple misafirlerimizle irtibattayken sürekli bu uyarıları yapmak yıllardır bu sektörde faaliyet gösteren bizlerin görevidir.