MAVİ YOLCULUK GÖCEK

Göcek’te tekneyle gezinmek taptaze esen rüzğarın, pırıl pırıl ve bol güneşin büyüsünü ciğerlerinize çekmek için yüzlerce değişik rota olmasına rağmen bir başkadır Göcek. Yörenin kıyıları boyunca koyların ıssızlığı ve türkuaz suların samimiyeti, önce aşık eder insanı kendine, ardından arındırır tüm sıkıntılarından, salt huzuru bırakır içinde.

Yaz güneşi Göcek Mavi Tur ; Takvim yaprakları eskidikçe başka başka meridyenlere gülümsüyor. Milyonlarca yıldır bitmeyen yolculuğunda yine yeniden uğradığı Türkiye topraklarını ısıtırken hayallerde canlanan ancak henüz keşfedilmeyen ayrı bir güzelliği paylaşmak adına yüreklendiriyor. Bu coğrafyanın diğerlerine göre özellikle biraz daha ilginç bölgesi bulunuyor ki, binlerce yıllık geçmişiyle medeniyetlere ev sahipliği yapıyor. Tıpkı Türkiye’nin en gizemli tarihi biri olan Ege Bölgesi gibi… Girintili çıkıntılı coğrafi yapısı zaman zaman Anadolu’ya geçit vermezken, kimi zamanda cennet koyları gizli saklı kalarak keşfini daha özel kılıyor.

Muğla’nın Fethiye İlçesinde bulunan ve 1980’lere dek meraklıları dışında kimsenin haberdar olmadığı küçük sahil kasabasından biri de Göcek… Fethiye’de zamandan bağımsız bir sakinlikte, başına buyruk bu sahil kasabası güneyi dışındaki üç tarafının Toroslar ile çevrili olması ve dağlar arasında kalan sınırlı bir arazide bulunması nedeniyle ağır ağır bilinirlik kazanıyor. Gökçeovacık, Karacaören ve İnlice köylerini bünyesinde barındıran Göcek, sarp ve yalçın kayalarla çevrili jeolojik yapısı içinde sürprizleri de barındırıyor. Sarp kayalıklar arasında yer yer oluşan deltalara kurulan köyler, özel canlı türlerine uygun doğasıyla bugün özel çevre koruma bölgesi arasında yer alıyor. Günümüzde Göceközellikle yerli ve yabancılar açısından vazgeçilmez bir mavi yolculuk bölgesi olmuş, yörede bir çok marina ve mavi tur hizmeti veren acenteler açılmıştır.


Göcek Mavi Yolculuk için Önemli Özellik

Mavi Denizin yeşil ormanla birleştiği ve türkuazın büyülü tonuyla bezenmiş Göcek’i farklı kılan en önemli özelliği topografik yapısı olsa gerek. Göcek çevresinde yer alan birçok irili ufaklı ada ve koy bulunuyor. Göcek Adası, Tersane Adası, Domuz Adası, Yassıca Adaları, Zeytinada, Kızılada, Tavşan Adası ve Katrancık Adası denizin içinden fışkırmış küçük yeşil tepeler gibi sanki birer devasa şamandıra yatlar için… Yine bu coğrafyada adalarla yarışacak kadar çok koy var. Çiftlik koyu, Doruklu, Osmanağa koyu, Günlüklü Koyu, Boynuz Bükü, Bedri Rahmi, Sıralı, Sarsala, Manastır ve Göbün bunlardan sadece birkaçı… Her uğrayacağınız koy kendi başına küçük bir cennet gibi mavi yolculuk tutkunları için…

Örnek Göcek Mavi Yolculuk Rotamız

Fethiye - Göcek Koyları – Fethiye - 4 gün -

Kısa program ve ilk kez mavi yolculuk tercih eden gruplar için uygundur. Çocuklu aileler için ideal rotadır.

1.Gün saat 14.00 sonrasında Fethiye Limanında bulunan teknemize giriş yapılır. Liman başkanlığı çıkış işlemleri sonrasında teknemiz limandan ayrılır ve ilk mola yeri olan Tarzan Koyuna doğru yol alır. Akşam yemeği ve geceleme Turunç Koyunda yapılır.

2.Gün kahvaltı sonrası tekne hareket eder. Yaklaşık 1,5 saat seyir ile 12 Adalar diye tabir edilen bölgeye ulaşılır.Öğle yemeği domuz adasında, akşam yemeği ve geceleme Merdivenli Mağara Koyunda veya Tersane Adasında verilir.

3.Gün kahvaltısı sonrasında muhteşem güzelliklere sahip Yassıcalar Koyuna demir atılır. Öğlen yemeği ve yüzme molası burada yapılır. Demir alan teknemiz kısa bir seyir ile Bedri Rahmi Koyuna ulaşır. Akşam yemeği ve geceleme burada yapılmaktadır.

4.Gün kahvaltı sonrasında teknemiz Fethiye ye doğru yaklaşmaya başlamaktadır. Öğlen yemeği ve yüzme molası Katrancı koyunda yapılır. Sonrasında teknemiz geceleme için Kızıl Adaya hareket eder. Eğer misafirlerimiz son akşam Fethiye merkezinde zaman geçirmek isterlerse teknemiz Samanlık koyu veya Boncuklu koyuna demirler.

Göcek Adası Mavi Yolculuk

Göcek Adası, Göcek’in doğal bir liman olmasındaki en büyük etken Göcek’in tam girişinde bulunduğu için Göcek’i gün doğusu, keşişleme ve kıbleden esenrüzgarlardan büyük oranda koruyor. Bu ada üzerinde irili ufaklı çok sayıda plaj bulunuyor. Mavi yolculukta en çok ziyaret edilenleri batı yönündeki batı koyu ve doğudaki İncirli Koy. Adada İncirli Koy dışında hiçbir ticari alan yok. İncirli Koy’a Yaz aylarında Göcek Belediye Marinası’ndan her saat başı dolmuş tekneler çalışıyor.

Göbün Mavi Yolculuk

Darboğaz’ın da güneyinde kendisini saklayan Göbün, tüm sakinliğiyle karşımıza çıkıyor. Göbün Koyu uzaktan tropik adaları anımsatıyor. Türkuaz sulara dalıp tarihi yapıların içinde yüzebilir, kıpır kıpır balıklarla arkadaşlık edebilirsiniz. SİT alanı içinde bulunan ve yerleşimin yasak olduğu Göbün’de denizdeki kalıntıların bir kısmının geç Bizans dönemine ait olduğu saptanmış. Dilerseniz karaya çıkarak zeytin ve çam ağaçları arasında yürüyüş yapabilir, maceraperest keşiflerde bulunabilirsiniz. Adanın tepe noktasına 20 dakikalık tırmanışın ardından muhteşem manzaraya tanık olabilirsiniz. Göcek Koyları arasında en korunaklı demir yeri olan Göbün Koyu’nda iki tahta iskele bulunuyor.

Tersane Adası Mavi Yolculuk

Körfez dekiadaların en büyüğü, Tersane Adası. Mübadelelerin ardından terk edilen eski Rum yerleşiminin kalıntıları adada görülüyor. Ayrıca Bir tersane ve gözetleme kulesi kalıntıları da var. Burada da bir restoran bulunuyor. Yazın teknelerin doldurduğu Kleopatra Hamamı’nda, iskelelerin yanında, bir kısmı su altında kalmış bir Bizans manastırının kalıntıları var.

Zeytinli Ada Mavi Yolculuk

Yassıcaların Güney ucunda yer alan Zeytinli Ada, adında anlaşıldığı üzere zeytin ağaçlarıyla kaplı. Özel mülk olan tek ada. Adada Osmanlı Dönemine ait bir zeytin sıkma atölyesi de var.

Boynuzbükü Mavi Yolculuk

Boynuzbükü Koyu, dünyada sadece Köyceğiz’den Fethiye’ye kadar olan bölgede yetişen ve reçinesi bir çok hastalıkların tedavisinde kullanılan, sığla (günlük) ağaçlarıyla kaplı. Burada tatlı su ikmali yapan, taze ekmek satan ve restoran hizmeti veren bir tesis bulunuyor. Plajı çakıllı, sörf için uygun olan Kille Koyu’na arabayla ulaşım var.

Yassıca Adaları Gulet Tekne Kiralama

Öğle küçük adalar ki, tek tek kendilerine has adları bile yok. Hepsine birden Yassıcalar denilip geçilmiş. Adalarda hiçbir tesis yok Büyükçe olanını üzerine uzanan kumsallı burnunun ucunda küçük bir havuzcuk oluşuyor. Minik bebekler için özel olarak yapılmış gibi. Burada adalar arasında yüzme maceranızı da korkmadan deneyebilirsiniz.Adalar arasındaki en yakın mesafe 12 metre. Yarım saat kadar yüzebiliyorsanız dört adayı da dolaşmak mümkün. Dilerseniz adalara çıkıp yürüyebilirsiniz. Ancak kayalık olduğu için yanınıza mutlaka ayakkabı alın.

göcek mavi tur | göcek tekne kiralama | göcek kabin kiralama